Frymografia: Na przekór monotonii

Ten sam spacer w parku. Ta sama ścieżka, drzewa, których kształt znamy na pamięć. Kroki, światło i ledwie słyszalny zgiełk ulicy. Wszystko znajome. Jak zawsze. W takiej monotonii kryją się największe fotograficzne wyzwania.

© Bogdan Frymorgen / RMF FM

Jeśli uda nam się odkryć w niej coś nowego, warto nacisnąć spust migawki. Nie powinniśmy się jednak kierować przypadkiem. Fotografia to polowanie. Pojedynek myśliwego z uciekającą zwierzyną, pogoń za ukrytym w znajomym obrazie zaklęciem.
Tego dnia w parku było podobnie, dopóki nie dostrzegłem biegnącego pod górę człowieka. Musiałem przyspieszyć, by znaleźć się bliżej (żaden teleobiektyw nie zastąpi kilku szybkich kroków). Łapię go w centrum kadru, między drzewami. Dobiegając mrużę oko, zaczynam płycej oddychać. Uginam kolana. Zawsze w takich momentach czuję, że fotografowanie pozbawia mnie tlenu. Lubię ten lekki zawrót głowy. Wtedy jestem gdzieś indziej. Coś mnie porywa, w nieznane. Potem słyszę już tylko pstryk.

W tym zdjęciu nie ma nic niezwykłego. Ale z tysiąca i jednego spaceru zostanie wspomnienie — to popękane gałęziami niebo, linie papilarne ścieżki w parku i anonimowy człowiek, daleko na horyzoncie, unoszący się nad ziemią w dynamicznym skoku. A ponad wszystko… cisza. Jej w fotografii szukam najczęściej.

Zobacz również: Jak radzić sobie z wyrównywaniem ekspozycji w Adobe Lightroom?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Historia zdjęcia:

Zdjęcie chirurga, czyli prawdziwa historia potwora z Loch Ness Historia fotograficznego symbolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Fotoreporter, sęp i głodujące dziecko. Historia ze śmiercią w tle Do kogo Albert Einstein wystawił język na słynnym zdjęciu? "Napalm Girl", czyli symbol wojny w Wietnamie Jak powstała "Idylla" - najczęściej oglądane zdjęcie w historii? Ostatni pokłon dla 11-letniego chińskiego bohatera Portret uliczny - Krzysiek John Lennon i Yoko Ono - ostatni pocałunek uchwycony przez Annie Leibovitz Nagroda za wyróżnione na Zachodzie zdjęcie z Sierpnia '80 nigdy nie trafiła do jego autora Etyka fotografa - najpierw pomoc, potem zdjęcia Niesamowita historia dwóch zdjęć z wystawy zrobionych małżeństwu, zanim się poznało Oczy nienawiści Goebbelsa w kadrze żydowskiego fotografa Granica fotografii na poziomie metra? Symbol końca wojny, czyli flaga na Reichstagu i niechciany zegarek Potęga jednej osoby i jednego zdjęcia Odeda Balilty Jak powstało zdjęcie "Czas Apokalipsy" - największy symbol stanu wojennego? Rozpacz, którą Don McCullin uchwycił, zachowując się po ludzku Zbigniew Religa na fotografii, która chwyta za serce Kim jest najmniej znana wśród najbardziej znanych polskich fotografek? Co z tą fotografią dokumentalną? Dokument fotograficzny na świecie [cz. 1] Kąt ujemny pośladków, czyli jak powstało zdjęcie Wacława Wantucha?