Frymografia: Na przekór monotonii

Ten sam spacer w parku. Ta sama ścieżka, drzewa, których kształt znamy na pamięć. Kroki, światło i ledwie słyszalny zgiełk ulicy. Wszystko znajome. Jak zawsze. W takiej monotonii kryją się największe fotograficzne wyzwania.

© Bogdan Frymorgen / RMF FM

Jeśli uda nam się odkryć w niej coś nowego, warto nacisnąć spust migawki. Nie powinniśmy się jednak kierować przypadkiem. Fotografia to polowanie. Pojedynek myśliwego z uciekającą zwierzyną, pogoń za ukrytym w znajomym obrazie zaklęciem.
Tego dnia w parku było podobnie, dopóki nie dostrzegłem biegnącego pod górę człowieka. Musiałem przyspieszyć, by znaleźć się bliżej (żaden teleobiektyw nie zastąpi kilku szybkich kroków). Łapię go w centrum kadru, między drzewami. Dobiegając mrużę oko, zaczynam płycej oddychać. Uginam kolana. Zawsze w takich momentach czuję, że fotografowanie pozbawia mnie tlenu. Lubię ten lekki zawrót głowy. Wtedy jestem gdzieś indziej. Coś mnie porywa, w nieznane. Potem słyszę już tylko pstryk.

W tym zdjęciu nie ma nic niezwykłego. Ale z tysiąca i jednego spaceru zostanie wspomnienie — to popękane gałęziami niebo, linie papilarne ścieżki w parku i anonimowy człowiek, daleko na horyzoncie, unoszący się nad ziemią w dynamicznym skoku. A ponad wszystko… cisza. Jej w fotografii szukam najczęściej.

Zobacz również: Jak zrobić domowy namiot bezcieniowy?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Historia zdjęcia:

Ostatni pokłon dla 11-letniego chińskiego bohatera Portret uliczny - Krzysiek John Lennon i Yoko Ono - ostatni pocałunek uchwycony przez Annie Leibovitz Nagroda za wyróżnione na Zachodzie zdjęcie z Sierpnia '80 nigdy nie trafiła do jego autora Zdjęcie chirurga, czyli prawdziwa historia potwora z Loch Ness Etyka fotografa - najpierw pomoc, potem zdjęcia Niesamowita historia dwóch zdjęć z wystawy zrobionych małżeństwu, zanim się poznało Oczy nienawiści Goebbelsa w kadrze żydowskiego fotografa Fotoreporter, sęp i głodujące dziecko - historia ze śmiercią w tle Do kogo Albert Einstein wystawił język na słynnym zdjęciu? Granica fotografii na poziomie metra? Historia fotograficznego symbolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Symbol końca wojny, czyli flaga na Reichstagu i niechciany zegarek Jak powstała "Idylla" - najczęściej oglądane zdjęcie w historii? Potęga jednej osoby i jednego zdjęcia Odeda Balilty Jak powstało zdjęcie "Czas Apokalipsy" - największy symbol stanu wojennego? Rozpacz, którą Don McCullin uchwycił, zachowując się po ludzku "Napalm Girl", czyli symbol wojny w Wietnamie Zbigniew Religa na fotografii, która chwyta za serce Kim jest najmniej znana wśród najbardziej znanych polskich fotografek? Co z tą fotografią dokumentalną? Dokument fotograficzny na świecie [cz. 1] Kąt ujemny pośladków, czyli jak powstało zdjęcie Wacława Wantucha?

Popularne w tym tygodniu:

To zdjęcie zna chyba każdy. Oto niezwykła historia fotografii pociągu z dworca Montparnasse